Rozdíly v komunikaci

Vzpomínám si na jednu situaci, kdy jsem přišla domů unavená a bez nálady, zoufale potřebovala jen vydechnout a vypnout. Naneštěstí jsem se zmínila o malém problému, který se mi ten den přihodil – něco s telefonem, klasika. Možná to byl jen obyčejný povzdech typu: "Můj telefon dneska šíleně zlobil, pořád se vypíná." A to jsem si dovolila příliš.


Jako kdyby tahle věta stiskla nějaké kouzelné tlačítko – partner se okamžitě chopil příležitosti a začal mi krok za krokem vysvětlovat všechny možné příčiny, technické problémy a rovnou i způsoby, jak je řešit. Měl dobré úmysly, to nepochybuji. Ale tam, kde já čekala jen malé pousmání nebo maximálně krátkou poznámku ve stylu „to je fakt k vzteku“, se otevřela naprostá debata, výklad, diskuze o technologiích, jejich výhodách a nevýhodách. A z mého původního únavného povzdechnutí se stal celý návod na řešení něčeho, co jsem prostě potřebovala jen rychle vypustit z hlavy.

A tady je přesně ten paradox. My ženy často toužíme jen po jednoduchém vyjádření podpory. Jen po tom, aby někdo vyslechl náš problém, bez rozsáhlé analýzy. Nejde ani tak o konkrétní radu, o řešení. Potřebujeme jen chvíli sdíleného pocitu. Ale pro mnoho mužů je tohle nepochopitelné; problém bez řešení je pro ně jako kniha bez konce. Zdá se, že je přímo naprogramovaný impuls v nich jít do hloubky, vše analyzovat, poradit a vyřešit – nejlépe ještě v několika scénářích.

Je zajímavé, že zatímco ženy mají potřebu sdílet pocit nebo vyjádřit frustraci jako součást uvolnění, muži to často berou jako přímý požadavek na řešení. Vnímají, že když se někdo svěří, je to volání o pomoc, výzva k akci. Když slyší o problému, jejich mozek automaticky přepne do módu „jak to spravit“. Proč? Protože chtějí pomoct, chtějí být nápomocní, ukázat, že jejich zkušenost nebo znalosti mají hodnotu. A i když jim vysvětlíme, že nepotřebujeme praktickou radu, jen sdílený moment, stejně to některé z nich jen těžko odradí od pocitu, že právě oni mají odpověď.

Stereotypy nás vedou k tomu, že muži jsou vnímáni jako ti, kteří chtějí převzít otěže, být silní a „znalí“. Je to hluboce zakořeněná potřeba potvrzení, že jsou dostatečně kompetentní a spolehliví. Pro ženy je někdy těžké pochopit, že ten jejich zápal pro poučování a vysvětlování vlastně pramení ze snahy nás podpořit, ne z potřeby nás kontrolovat. Muži mají často pocit, že když jen kývnou hlavou a nic k tomu nedodají, vlastně nám nepomáhají. Že to vypadá, že neposlouchali, že je to nezajímá.

Jenže ve skutečnosti je právě tohle to, co mnohé z nás chtějí. Prostě občas stačí jen kývnout, být na blízku, vzít na vědomí, že jsme unavené, frustrované nebo že ten telefon vážně zlobí. Ne, nepotřebujeme vědět, že by mohl mít problém s baterií nebo že by bylo lepší udělat restart do továrního nastavení. Potřebujeme jen chvilku ticha, ve které není třeba najít správné řešení. Potřebujeme někdy „zvládnout to“ po svém, i kdyby to znamenalo, že daný problém zůstane jen jako poznámka v seznamu frustrací.

Možná je to otázka různých způsobů, jak vnímáme podporu. Ženy ji často hledají ve sdílené empatii, v chápavém pohledu nebo jen v přítomnosti někoho, kdo nás nechá říct si své. A muži? Ti si snad ani nedokážou představit situaci, ve které by měli jen tak sedět a poslouchat – to jim přijde jako promarněná příležitost něco zlepšit. Je to rozdíl, který možná nikdy úplně nepřekonáme.

Možná, že kdyby muži někdy odolali pokušení vysvětlovat a prostě jen poslouchali, mohlo by být porozumění snazší – a ženy by se cítily méně jako posluchačky lekcí, ale více jako partnerky, jejichž názory a emoce mají stejnou váhu. Občas totiž nejde o nalezení řešení, ale jen o to, být na chvíli na stejné vlně. Jak by svět vypadal, kdybychom někdy zkusili komunikovat bez nutnosti „mít pravdu“?

Komentáře

Oblíbené příspěvky